• Statuetka dla najlepszego kierowcy rajdowego Europy ponownie trafiła w ręce Kajetana Kajetanowicza;
 • Drugi z rzędu triumf LOTOS Rally Team w klasyfikacji zespołowej Rajdowych Mistrzostw Europy;
 • Skuteczny sezon Kajetana i Jarka: 5 z 7 rund ukończonych na podium i 22 punkty przewagi wywalczone w 7 najlepszych startach.
Podobnie jak w ubiegłym roku, także na zakończenie sezonu 2016 Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran odebrali prestiżowe statuetki za wywalczony tytuł Rajdowych Mistrzów Europy. Tym razem polska załoga została nagrodzona w Limassol – tuż po Rajdzie Cypru, podczas gali wieńczącej 64. już sezon FIA ERC. Dzięki tegorocznemu sukcesowi Kajetanowicz dołączył do wąskiego grona zawodników, którzy obronili mistrzostwo Starego Kontynentu. Przed Polakiem dokonali tego jedynie Sobiesław Zasada, Bernard Darniche i Luca Rossetti. Poza trofeami indywidualnymi, na ceremonii wręczono także statuetkę dla LOTOS Rally Team, czyli najlepszego zespołu Rajdowych Mistrzostw Europy 2016. 

Reprezentanci LOTOS Rally Team punktowali we wszystkich 8 rundach mistrzostw, w których wystartowali, a 5 z nich ukończyli w pierwszej trójce, w tym 3 na drugim miejscu, a Rajd Rzeszowski - na pierwszym. Kluczem do tegorocznego sukcesu było wysokie tempo, jakie polscy mistrzowie prezentowali na rajdowych trasach FIA ERC 2016. Kajetan i Jarek byli najszybsi na 29 ze 103 (28 proc.) odcinków specjalnych, do których wystartowali w tym sezonie europejskiego czempionatu. Czasy w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej zawodnicy LOTOS Rally Team wywalczyli na 71 z 103 oesów (69. proc.). W końcowej klasyfikacji sezonu Kajetanowicz i Baran mają 22 punkty przewagi nad zdobywcami drugiego miejsca – rosyjskim duetem Łukjaniuk/Arnautow i 38 punktów więcej niż sklasyfikowani na trzecim miejscu Łotysze – Sirmacis i Simins. W klasyfikacji zespołowej LOTOS Rally Team kończy sezon na pierwszym miejscu, mając 28 punktów więcej niż Łotewska ekipa SRT (2. miejsce) i 68-punktową przewagę nad polskim zespołem C-Rally (3. miejsce).

Kajetan Kajetanowicz: – Pierwszy tytuł Rajdowego Mistrza Europy był spełnieniem marzeń. Jednak wysiłek, jaki włożyliśmy w tegoroczną walkę sprawia, że również drugi triumf ma niesamowity smak. W tym sezonie mierzyliśmy się nie tylko z własnymi słabościami czy rywalami, którzy nie ustępowali nam tempem, ale także z niełatwymi sytuacjami, wystawiającymi nasze charaktery na próbę. Jako LOTOS Rally Team udźwignęliśmy jednak odpowiedzialność wiążącą się z naszymi ambicjami, oczekiwaniami kibiców i zaufaniem Grupy LOTOS, Cube.ITG oraz Driving Experience, którzy umożliwili nam wyruszenie w tę emocjonującą wyprawę po drugi tytuł Rajdowych Mistrzów Europy. Dlatego tym razem tytuł w klasyfikacji zespołowej daje mi dosłownie tyle samo satysfakcji co ten indywidualny, jednocześnie podnosząc poczucie jego potencjału.

Adam Burak, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Grupy LOTOS: – Z zapartym tchem śledziliśmy w LOTOSIE kolejne występy Kajto w tegorocznym sezonie Rajdowych Mistrzostw Europy. Trzymanie kciuków opłaciło się i LOTOS Rally Team po raz kolejny spełnił marzenia swoich fanów. Jesteśmy dumni, że jako Grupa LOTOS możemy z Kajetanem i Jarkiem świętować ten wyjątkowy sukces – dwukrotne zdobycie tytułu Rajdowego Mistrza Europy to nie lada wyczyn. W imieniu wszystkich pracowników LOTOSU gratuluję całej ekipie. Tak trzymać!

Droga Kajetanowicza i Barana do tytułu Rajdowych Mistrzów Europy 2016
 • Rajd Wysp Kanaryjskich (10-12 marca, asfalt): 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 29 punktów, zwycięstwo w I etapie rajdu, 6 wygranych odcinków specjalnych.
 • Rajd Irlandii (7-4 kwietnia, asfalt): 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 31 punktów, zwycięstwo w II etapie rajdu, 2 wygrane odcinki specjalne.
 • Rajd Akropolu (6-8 maja, szuter): 8. miejsce w klasyfikacji generalnej, 11 punktów, zwycięstwo w II etapie rajdu, 8 wygranych odcinków specjalnych.
 • Rajd Azorów (2-4 czerwca, szuter): 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, 21 punktów, 4 wygrane odcinki specjalne.
 • Rajd Estonii (15-17 lipca, szuter): 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 29 punktów, 12 odcinków specjalnych ukończonych na podium.
 • Rajd Rzeszowski (4-6 sierpnia, asfalt): 1. miejsce w klasyfikacji generalnej, 39 punktów na 39 możliwych do zdobycia, zwycięstwo w obu etapach rajdu, 8 wygranych odcinków specjalnych.
 • Rajd Barum (26-28 sierpnia, asfalt): 47. miejsce w klasyfikacji generalnej (po awarii), 6 punktów, 2. miejsce w II etapie rajdu, 3 odcinki specjalne ukończone na podium.
 • Rajd Lipawy (16-18 września, szuter): 4. miejsce w klasyfikacji generalnej, 21 punktów, 4 odcinki ukończone na podium.
Mistrzowski sezon Kajetanowicza i Barana w liczbach:
 • 187 punktów wywalczonych w 8 tegorocznych startach.
 • 71 na 106 (67 proc.) odcinków specjalnych ukończonych w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej – wysokie i równe tempo Kajetana i Jarka w całym sezonie rajdowych ME.
 • 5 z 8 rund FIA ERC ukończonych na podium.
 • Na 27 proc. (29 na 106) odcinków specjalnych Kajetanowicz i Baran byli najszybsi.
 • 1. miejsce w 25. Rajdzie Rzeszowskim.
 • 106 odcinków specjalnych – łącznie 1661,56 km zaciętej walki o punkty.
 • 3 rundy Mistrzostw ukończone na 2. miejscu (Rajd Wysp Kanaryjskich, Rajd Irlandii oraz Rajd Estonii).
 • 22 punkty przewagi w końcowej klasyfikacji mistrzostw.
 • 2. z rzędu zwycięstwo w najstarszym rajdowym cyklu na świecie.
 • 103 - to łączna liczba odcinków specjalnych rund Mistrzostw Europy wygranych przez Kajetanowicza.
 • 132,4 km/h – to średnia prędkość z najszybszego w tym sezonie odcinka pokonanego przez Kajetana i Jarka.
 • 2. z rzędu triumf LOTOS Rally Team w klasyfikacji zespołowej Rajdowych Mistrzostw Europy;
 • 4 zawodników (Zasada, Darniche, Rossetti i Kajetanowicz) w 64-letniej historii Rajdowych Mistrzostw Europy obroniło tytuł najlepszego kierowcy rajdowego Starego Kontynentu.
 • 254 – to suma oesów rund FIA ERC, które Kajto ukończył w pierwszej trójce.
 • 28 – to przewaga zespołu Kajetanowicza w końcowej klasyfikacji zespołowej FIA ERC 2016.
Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Europy 2016:

1. Kajetanowicz/Baran (Polska) 181 pkt.
2. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) 159 pkt.
3. Ralfs Sirmacis (Łotwa) 143 pkt.
4. Bryan Bouffier (Francja) 42 pkt.
5. Kołtun/Pleskot (Polska) 41 pkt.
6. Kopecky/Dresler (Czechy) 39 pkt.
7. Botka/Szeles (Węgry) 39 pkt.
8. Breen/Martin (Irlandia) 38 pkt.
9. Loix/Gitsels (Belgia) 38 pkt.
10. Jeets/Toom (Estonia) 38 pkt.

Do końcowej klasyfikacji mistrzostw liczy się siedem najlepiej punktowanych wyników.

Klasyfikacja zespołowa FIA ERC 2016:

1. LOTOS Rally Team 144 pkt.
2. Sports Racing Technologies 116 pkt.
3. C-Rally 76 pkt.
4. Botka Rally Team 71 pkt.
5. Tiger Rally Team 58 pkt.
6. Tlustak Racing 50 pkt.
7. Rufa Sport 33 pkt.
8. T&T Czech National Team 30 pkt.
9. Skoda Motorsport 25 pkt.
10. Peugeot Belgium Luxembourg 25 pkt.

Starty Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team - Grupa LOTOS - a także i CUBE.ITG i Driving Experience. Szczegółowe informacje dotyczące Kajetana Kajetanowicza i zespołu są dostępne na stronach www.lotosrallyteam.pl oraz www.kajto.pl, a także na: www.facebook.com/EmocjeDoPelna i www.facebook.com/KajetanKajetanowicz.
aktualności
kajto.pl / Kajetan Kajetanowicz // Kajetanowicz, Baran i LOTOS Rally Team z pucharami za Mistrzostwo Europy


//PARTNERZY
//PATRONI MEDIALNI
//WSPÓŁPRACUJEMY RÓWNIEŻ Z
COPYRIGHT © 2007-2021 KAJTO.PL | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE